Kútklíma

Egy kútklíma tervezésének és kivitelezésének leírása képekkel!

Nos ebben a menüpontban két nagyobb csoportot veszünk sorra: az egyik, hogy milyen lehetőségek illetve körülmények indokolják egy kútklíma megépítését, másrészt milyen feltételei vannak - persze csak nagyvonalakban - a tényleges használatnak!

Szóval az első és legfontosabb kérdés: a kút !
Alapvető dolog, hiszen innen nyerhetjük ki a szükséges mennyiségű,

kut_kep.jpg

minőségű és hőmérsékletű vizet! Erről nem akarok sokat írni, mivel maga a "kút téma" megérne sok-sok oldalt, de én nem vagyok ebben a témában jártas szakember, és mivel sokat nem tudunk változtatni egy kútból nyerhető vizen - esetleg a lefúrt mélységekkel és a visszanyeletéssel ügyeskedhetünk - ezért inkább csak nagy vonalakban a lényeg: fontos, hogy a kút megfelelő hőmérsékletű vizet adjon: ezt magunk is könnyen ellenőrízhetjük, hiszen ha egy szivattyúval vizet szívunk fel egy vödörbe, esetleg ásott kútnál merítünk, egy hőmérővel - ez a későbbi mérések során is jó szolgálatot tesz majd, így nem árt beszerezni egy pontos darabot - megmérjük a hőfokot. Többféle mélységből, területenként, de még egymáshoz közeli telkeknél is eltérő lehet mind a vízhőfok egy kútban, mind a kútban levő vízszint... összeségében elmondható, hogyha jó a kutunk, akkor a júliusi rekkenő hőségben, és a januári jeges hidegben is kb. azonos lesz a mért vízhőfok (ez nálam °C-ra ugyanannyi)!

Ha tehát megvan a megfelelő hőfokú vizünk, mindjárt az elején érdemes megviszgálni a vizünket, hiszen előfordulhat, hogy a talaj és a terület adottságai miatt túl "sós" (aza magas az oldott ásványi anyag tartalma) esetleg nagyon vasas, netalántúl gázos a víz. Ilyen esetben mindenképpen érdemes előzetes vizsgálatokat végezni/végeztetni, esetleg azt átgondolni, miképpen hatnak ezek a paraméterek a leendő rendszerünkre... kőnnyű belátni, hogy hiába építjük meg a legideálisabb klíma rendszert, ha a szállított víz alkalmatlan a hosszútávú üzemeltetésre!
Ennél többet erről nem is szeretnék írni, hiszen itt minden probléma egyedi lehet, az adott esetben érdemes róla konkrétan beszélni!
Tegyük fel tehát, hogy adott a megfelelő hőfokú és minőségű víz. De ez sajnos még mindig nem elég ahhoz, hogy jól használható kútklíma születhessen, hiszen ahhoz, hogy a megfelelő mennyiségű hőt elszállíthassuk ("elnyelethessük a kúttal, pontosabban a talajjal"), szükséges, hogy a kutunk:
1) megfelelő mennyiségű vizet tudjon adni akár a legszárazabb időszakban is, ha a rendszerünk nyitott - csak egy gondolat elejéig: ennek akkor van igazán nagy előnye, ha van egy öntözőrendszerünk, amit egyébként is el kellene látni vízzel, és ilyen esetben gyakorlatilag elmondható, a klimatizálás üzemeltetési költsége szinte 0 forint, mivel a vizet egyébként is felhasználnánk az öntözésre...

2) megfelelő mennyiségű víz legyen a kútban és maga a kút akár mint hőcserélő, akár átfolyás révén, de le tudja adni a hőt környező talajnak, illetve az abban található víznek... ennek zárt rendszer esetén van jelentősége, amikor a csőrendszer zárt, és "csak" keringtetésre van szükség, a kútvíz maga nem kerül a rendszerbe közvetlenül. Ennek két fontos előnye van: használható olyan vízminőség esetén is, ami a rendszerbe közvetlenül bekerülve gondot okozna (lásd korábban felsorolt esetek) valamint a másik cseppet sem elhanyagolható kérdés az energiafelhasználás: ebben az esetben a keringetéshez nem kell akkora energia, mint egy nyitott rendszer esetében, amikor is a vizet folyamatosan fel kell emelni a kútból!

Hasonló, bár nem szervesen idetartozó dolog ugyan, de mindenképpen érdemes megemlíteni, hogy nem csak a klasszikus "kiszívom a vizet a kútból" lehetőség van... manapság ahogyan egyre terjednek a hőszivattyúk, sok olyan készülék van a piacon, ami vagy talajszondákat használ, vagy egy kitejedt csőrendszer (talajkollektor) áll a rendelkezésére, hogy a hőt onnan elvonhassa, vagy éppen leadhassa oda... ezek is alkalmasak a "kútklíma elvén működő" ún. passzív hűtésre, klimatizálásra, de erről megintcsak konkrét eset kapcsán érdemes bővebben szólni...

Ez volt az elsődleges kérdés, azután inkább technikai részletek következnek: van-e lehetőség a víz kiszivattyúzására, és annak eljuttatására csővezetéken a házhoz (akár szigetelt csőben föld felett, de természetesen a föld alatt a fagyhatár alatti szinten mégjobb) van-e lehetőség a felhasznált víz kútba visszajuttatására, vagy egyéb módon történő visszanyeletésre, elnyeletésre. Ha mindez adott, akkor már "csak" a felhasznált víz által biztosított hőelvonás technikai része marad, ami alatt értendő a hőelvonás módja (falhűtés, mennyezethűtés, fan-coil stb.) és annak vezérlésének megoldása. Mivel ezek megintcsak sokféleképpen történhetnek, és sokszor több tényező is befolyásolja a kiépítést (meglévő rendszerekkel történő variálás, bekerülési költség, ház adottságai stb.) ezért részletesen csak a saját rendszerem ismertetésére térek majd ki.

Következő nagyon fontos dolog a ház, amit szeretnénk klimatizálni!!!
Kezdeném mindjárt a legfontosabbal: egy jó adottságú telken megfelelően felépített ház szinte biztosan nem kíván hűtést!!! De az ilyen sajnos ritka, és sokszor, még ha mi építjük/építtetjük sem ön össze minden úgy ahogy szeretnénk, nem beszélve arról, ha kész házat vásárolunk, és kész konstrukció(vagy éppen problémák) előtt állunk, vagy meg van kötve a kezünk bizonyos dolgokban...
Ha ilyen a helyzet, és klimatizálnunk kell, mág mindig nem kell annyira előrerohanni, mert van egy nagyon fontos tényező: a ház hőszigetelése!!!! Mindenki ismeri a régi mondást: a legolcsóbb energia a meg nem vásárolt enerigia! :) Ráadásul könnyen lehet, hogy a nyáron elviselhetetlenül meleg szoba egy szakszerű hőszigetelést követően kellemessé válik, megkímélve ezzel minket a hűtési módszer megtervezésétől, beruházásától, kivitelezésétől és persze az üzemeltetésről karbantartásról sem érdemes megfeledkezni - és akkor még nem beszéltünk a fűtési számla csökkenéséről sem!!! Ezért ezt a részét a dolgoknak nem lehet eléggé  hangsúlyozni!!!
De tegyük fel, a feltételeink mindenképpen indokolják az épület hűtését, el kell döntenünk, mivel tegyük ezt meg! Több lehetőség is adott, gondojunk csak a split klímákra, légcsatornás klímákra, hőszivattyúk esetében a hűtési üzemmódra (ha van). Hogy mit választunk, rajtunk múlik, de érdemes számolgatni, utánagondolni a dolgoknak, nemcsak rövid távra! Beleértve a költségeket, komfortérzetet és még sok  mindent emelett! Ezt ugyancsak a saját páldámon fogom bemutatni nemsokára!

Utolsó tényező, amire mindenképpen érdemes kitérni, az "az emberi tényező". Hiszen egy ilyen rendszer kétféleképpen épülhet ki: vagy sajátmagunk készítjük el az elemeit - ha szükséges szakember segítségét igénybe véve, vagy szakember(ek) építik ki és tartják karban a rendszert, ami a költségtervezés során nem mindegy!!! Erre érdemes külön figyelmet fordítani! Én azért döntöttem amellett, hogy ezen az oldalon közzéteszem tapasztalataimat, gondolataimat a témával kapcsolatban, hogy aki nekilát maga, elkerüljön bizonyos "mellékvágányokat, zsákutcákat"! Másrészt ha nem tudja saját maga megcsinálni, megtervezni, kiépíteni, akkor kérhet ebben segítséget, akár teljes mértékben, akár részben is... 

Szóval lépjünk tovább, és vizsgáljuk meg az én lehetőségeim, ötleteim, stratégiám a rendszer kiépítésének ismertetése előtt!





Weblap látogatottság számláló:

Mai: 4
Tegnapi: 12
Heti: 81
Havi: 355
Össz.: 176 985

Látogatottság növelés
Oldal: Lehetőségek, feltételek
Kútklíma - © 2008 - 2024 - kutklima.hupont.hu

Az ingyenes honlapkészítés azt jelenti, hogy Ön készíti el a honlapját! Ingyen adjunk: Ingyen Honlap!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »