Kútklíma

Egy kútklíma tervezésének és kivitelezésének leírása képekkel!

Itt az újabb nyár...

Szivattyúcsere

A tavalyi igen meleg nyár után a tapasztalataim teljesen pozitívak. Mindenképpen hozta azokat az eredményeket, amiket egy tesztrendszertől el lehet várni. Sőt, bár arra számítottam, hogy az LPE csőből szerelt hálózat mostanra orrán-száján ontja majd a vizet, nem ez történt, továbbra sincs érdemi szivárgás, csak az LPE csapok illesztési hézagainál - ami természetesnek mondható a víznyomás miatt. De ezek sem csepegnek egy idő után, eltömítődnek... :)

Az új szezon úgy kezdődött, hogy kitisztítottam a szűrőket a beltéri egységeken, sok port megfogtak... Tesztüzem után megnéztem a padlást, nincs-e csepegés, stb. de semmi hiba... szóval mehetett is ahogy kellett. Üzemelt is 2-3 hetet, azonban egyik nap úgy éreztem, megy-megy, de nincs hideg. Kimentem megnézni a szivattyút, és meg is lett a hiba oka. Az "áruházban vásárolt, olcsó árfekvésű" kis membrános búvárszivattyú bizony megadta magát. A tekercseknél szakadás volt, ami mivel bele van öntve a házba, nálam veszteségként leírt állományba került... ezenkívül a gumi részei (membrán, 2 rész közötti szigetelő rész stb.) erősen elöregedtek, megrepedeztek, kikeményedtek. Ha nem is ment volna tönkre, ezeket cserélni kellett volna, vagyis egy ilyen szett egy szeont vinne el kb., ami amugy nem rossz! Ha ilyet használ valaki figyelni kell rá, ne főszezonban adja meg magát! :) A szivattyú elvileg rozsdamentes részei sajna rozsdásodásnak indultak, így egy biztos: ez már valóban nem a jó őreg "ruszki membrános", hanem olcsó, gyenge minőségű kínai replika. Nem a kínaisággal van a baj, ők is tudnak jó cuccokat gyártani, de ez kifejezetten a gyenge kategória volt - és persze én sem üzemszerűen használtam, nálam nagyon sokat ment! Ha ilyen tipusú szivattyút használunk, inkább vegyük meg drágábban a jobbat!

Helyette kapva-kaptam az alkalmon, és kipróbáltam egy nagyobb teljesítményű - más működési elvű - centrifugális szivattyút (DKM60-1, ez is kínai, nem drága, de remélem jobb lesz és tovább tart mint a korábbi honfitársa... :) ).  A képen is látható szivattyú ugyan kb. 50%-al többet fogyaszt (260W körül), de jobban is nyomja a vizet. Most ezzel mennek a tesztek, és már most is érezhető, hogy hatékonyabb a hűtés, a víz térfogatárama kb. 700-800 liter / óra közé lett belőve.

Hogy mennyivel lett hatékonyabb a hűtés? Jól jellemzi, hogy tavaly nyáron összesen 1-2 nap volt, amikor a rendkívüli páratartalom miatt kondenzáció lépett fel az egységekben. Idén mióta megvan a szivattyú, minden nap min. 5 liter víz kondenzál az egységeken összesen, emellett kint olyan 30°C körüli, vagy magasabb a hőfok napközben, és nem mondható nagyon magasnak a páratartalom.... komoly páratartalmú időben volt napi 15 liter kondenz is...



szivattyu_kep.jpg


Mágnesszelep beépítés


A másik, régóta halogatott dolog a mágnesszelep beszerelése volt a kilépő ágba. Ugyanis amikor a szivattyú leáll, a beltéri egységek után csövezésből -  ami ugye lefelé halad -  a garvitáció "jótékony" hatására kizuhan a víz, így elég komoly szakaszt leürítve, még a beltérikben is! Vagyis a következő induláskor kellemetlen bugyogás hallatszódhat, ami pl. este lefekvés környékén nem túl jó. Ezt kiküszöbölendő a kilépő ágba egy mágnesszelep került beépítésre, ami a szivattyú vezérlésére van rákötve. Vagyis ha a szivattyú indul, akkor a mágnesszelep nyit, ha a szivattyú megáll, a megnesszelep bezár. Ennek köszönhetően a rendszer nem tud levegősödni, ami jót tesz a csendes üzem miatt, de pl. a fém részek korrózióját is erősen késlelteti/megszünteti. A mágnesszelep keveset fogyaszt, pár wattal beéri. A képen ez is látható - felette egy vízórával, aminek a segítségével pontosan lehet meg lehet mérni a klíma által "leadott hűtőteljesítményt" ...


magnesszelep.jpg




Csövek lefektetése a talajba


A csövek ugye eddig a falon (eresz alatt/közelében, 90%-ban árnyékban) futottak. Ezzel van pár baj: csúnya, a kondenz csöpög, melegszik a víz stb.
Mivel tervben volt az udvar rendbetétele, kézenfekvő volt, hogy a csöveket leteszem a talajba, a szivattyút pedig egy kis hőszigetelet aknába a kút mellé.
Az akna mélysége kb. 100-120 cm lett, a csövezés olyan 80-90 cm mélyre került. A cső anyaga most már KPE, átmérő 25 mm, rajta csőhéj szigetelés, azon pedig egy bordás 50-es védőcső. Mindez homokágyban (min. pár cm a cső körül!).
Eredmény: jobb lett a hűtés (alacsonyabb víz és levegő hőfok, több kondenz stb.), szebb lesz kert  - lesz, mivel most még hátravan a kertben a talajszint elegyengetése, megemelése, a füvesítés stb. ... :)



talajmunka.jpg


folyt. köv.



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 7
Tegnapi: 14
Heti: 64
Havi: 451
Össz.: 177 081

Látogatottság növelés
Oldal: 1 teljes szezon utáni tapasztalatok
Kútklíma - © 2008 - 2024 - kutklima.hupont.hu

Az ingyenes honlapkészítés azt jelenti, hogy Ön készíti el a honlapját! Ingyen adjunk: Ingyen Honlap!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »