Kútklíma

Egy kútklíma tervezésének és kivitelezésének leírása képekkel!

2009 június vége, egy érdekes kezdő nyári szezon... voltak már nagy melegek, és kevésbé meleg időszakok is, így a kútklíma teljesítményét meg tudtam figyelni. Két részre bontanám az eredményeket, tekintettel a jelenleg befejezetlen rendszer okozta hiányosságok miatt:

1, Egy darab beltéri egység felszerelve "szupercsendes" üzemmódban

Az első egység a babaszobába került fel. Nagyon csendes, szinte nem is hallható az egység, a tőle 2-3 méterre levő függönyön éppen csak libbent egyet-egyet de inkább azt sem... szóval semmi huzathatás nincsen. A szoba hőmérsékklete a kútklíma nélkül simán elérte a 30°C feletti értékekeket. Ez már nehezen viselhető volt... Az egységgel azonban a legnagyobb melegekben sem igazán ment 23-25°C felé behajtott ajtó mellett a hőfok, ha nyitva volt az ajtó akkor viszont szinte egész délután ment, mikor odasütött a nap... csak naplemente körül kezdett szakaszosan üzemelni, majd este leállt. Fontos megfigyelés, hogy kondenzvíz nem képződött, vagy ha igen akkor el is párolgott a hőcserélő felületéről!!!! De persze a  vízcsövek kúttól indulús még külső, szigeteletlen szakaszán látszódott a kondenzálódás - vagyis jól látszik, hogy az átfolyó víz mennyisége kevesebb mint az ideális, nem maximumon ment a hőelvonás!!!
Teljesítményekbe most nem mennék bele (persze volt pár mérés, számítás, ezeket összegezve fogom feltenni majd), de ami a számomra fontos tapasztalat: kellemes klímát csinált, gyakorlatilag sokszor mindenki betelepedett a babaszobába és ott élveztük a hűvös időt!!! Mindez független volt attól, hogy a visszatérő (meleg) víz közvetlen a kútba lett engedve, vagy valahol máshol lett elnyeletve!


2, Három darab egység lett felszerelve, a szupercsendesből még egy a hálóba, és egy erősebb légáramú, kicsit hangosabb - ez ezzel jár! :) - a galéria felső részébe, de ez sem zavaró, a lenti térbe csak kellemes, finom szellő ér le!

A helyzet annyit változott közben, hogy a visszatérő víz elvezető rendszerét is kiépítettem fixre a korábban bemutatott rendszerelemekből (LPE).  A tapasztalat a következő volt: a szobák továbbra is igen kellemes klímájúak voltak, sőt a galéria és a vele közös légterű nappali is "lakhatóvá vált a nagy melegek idején". Ez utóbbiban persze nem volt 22-24°C, de itt elég volt a kb 25°C is, mivel más a hőérzet ebben a helyiségben, mint a fenti szobákban a  fülledtebb érzetű, közvetlen napsütötte fal, és tető miatt! További változás volt, hogy megszüntettem a kút utáni közvetlen bypass ágat, már nem volt rá szükség. Amikor a visszatérő vizet kilocsoltam a kertbe/utcára, a hőfokok nagyon rendben voltak....

exclamation_mark.jpg


DE: mikor direktben visszament a meleg visszatérő ág a kútba, egy komoly meleg nap után - illetve volt még ekkor eső is, ami meleg vizet mosott az átmenetileg nyitott kútba - a kút vize felmelegedett 15-16°C-ról 19°C-ra, ami jelentően lerontotta a hűtés hatékonyságát!!!!


Vagyis egyértelmű következtetésként vontam le, hogy a zárt rendszer, vagyis a kútbe tett hőcserélő nem lenne jó megoldás!!! Mindenképpen el kell nyeletni a vizet valahol máshol, és a kútból csak a hideg vizet kivenni! Korábban gondolkodtam azon, mennyire lehet maga a kút egy jó hőszigetelő rendszer a benne levő víz körül: nos erre egy tapasztalati mérés: az adott meleg és kissé esős napon este a kút vize 19°C volt. Másnap reggelre mindössze kb. 1°C-ot hűlt vissza, vagyis a kút maga túl jó hőszigeteleő ahhoz, hogy a víz csak úgy lehűljön benne. Folyamatos vízelvétel és lokálisan eltérő visszatáplálás melett ez a jelenség nem jön elő, hiszen folymatosan hideg víz szivárog be utánpótláskét, de direkt cirkuláció melett bizony gondot okozhat egy adott teljesítményigény felett (ne feledjük, 1 egység mellett még ez nem mutatkozott meg)!

nyelokut.jpg

***


Időközben el tudom mondani, hogy túl vagyunk a nyár nagy részén, és nagyon jól bevált a rendszer. Egész nyáron kiválóan temperálta az otthonunkat, semmilyen probléma nem merült fel a működéssel kapcsolatban, és Hála Istennek a kút is kiválóan adta a hűvös vizet! Jelenleg nem nyelőkúttal történik a víz visszavezetése a talajba, hanem csupán kiengedem egy kissé gödrös bokor tövére, és szépen elissza, persze működés közben mindig áll alatta egy pocsolya ami nem látszik az új életre kelt, és burjánzó, folyamatosan virágzó bokor miatt :) ! Érdekesség, hogy kondenzvíz szinte soha nem képződött, talán 1-2szer valamennyi, amikor kánikula volt eső után, illetve a babaszobában, ahol nedves ruha volt teregetve... szóval a használt 15-16°C körüli kútvíz a jelenlegi szivattyú-teljesítménnyel ilyen szempontból pont határeset, ennél melegebb már nem hűtene eléggé (esetleg nagyobb átfolyás mellett), viszont a hidegebbet már elő kellene melegíteni, ha nem csak fan-coilban, hanem pl. fal/mennyezet hűtési körben is használni akarná az ember. Nálam még egyelőre ilyen nincsen, bár tervben van, hogy a fan-coilokban előmelegedett vizet később a fal/mennyezet csövezésbe vezetem, ezzel is elősegítve a hatékonyabb hűtési folyamatot, és tovább csökkentve a villanyszámlát.

Apropo, villanyszámla: sajnos nem tudtam követni a hűtésből adódó többlet áramfogyasztást, mert egyéb okok miatt történtek más fogyasztói változások is, de egy biztos: az elmondható, hogy a nagy melegekben napi közel 8-12 órát is ment a rendszer, persze ez csak a két legmelegebb hónapra igaz a legkeményebb napokon, és elég alacsonyra állított célhőfokok mellett (23°C). Ha hidegebb a kútvíz, vagy elég a 24-25°C is akkor ez még kevesebb lehet - hangsúlyozom, ez a nagy melegekre igaz! De ha kiszámolom, akkor így is napi 100-150Ft-ot jelent a komfort, vagyis havi kb. 2000-3000 Ft-ot július-augusztus hónapokra havi bontásban (ugyanis nem volt végig ilyen hatalmas meleg)! Véleményem szerint ez igen barátságos összeg azért, hogy kellemes hűvösben teljen az ember napja, és éjszaka is jót tudjon aludni, ha lepihen... ez is volt a célom: egy olyan klimatizálási rendszer megépítése, ami ha nem is olcsóbb kivitelezésű mint a mai klímaberendezések többsége, de az üzemeltetése mindenképpen észrevehetően alacsonyabb legyen!!!!

Természetesen apró dolgokra ráirányult a figyelmem, amin lehet még finomítani, és erre sort is fogok keríteni, de ezt már egybe kötöm azzal az átalakítási folyamattal, ahol a fűtési gépészeti elemekkel kerül összeköttetésbe a jelenlegi klímarendszer.

Az egyi dolog egyébként ami nem vált be, a légtelenítő szelep. Ugyanis bár a leürülést szépen megakadályozza az előtte levő csőszakaszban, azonban a kifolyó ágon a víz több métert zuhan a csőben, jobban gyorsul mint amit a szivattyú utánanyom. Ergo a légtelenítőn levegőt húz be a vákuum, és emiatt szörcsög a víz a csövekben, ami nem nevezhető csendesnek. Halkabb, mint mikor a beltéri egységben zajong, de azért ezt is jó lenne kerülni, vagyis végül megint csak a mágnesszelephez jutottam el, mint megfelelő és szükséges alkatrészhez...



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 4
Tegnapi: 10
Heti: 91
Havi: 365
Össz.: 176 995

Látogatottság növelés
Oldal: Az első tapasztalatok ...
Kútklíma - © 2008 - 2024 - kutklima.hupont.hu

Az ingyenes honlapkészítés azt jelenti, hogy Ön készíti el a honlapját! Ingyen adjunk: Ingyen Honlap!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »